چگونه برای کودکان کفش انتخاب کنیم؟

Posted by admin 2015/12/26 0 Comment(s)

چگونه برای کودکان کفش انتخاب کنیم؟

 

 

http://www.persianpersia.com/images/mimage/74-6128.jpg

آیا معیارهای انتخاب کفش مناسب برای کوچولوها را می دانید؟ باور می کنید، بیش از نصف کفش های موجود در مغازه ها برای کودکان زیر ۲ سال نامناسبند! این گفته دکتر آذرخش کدخدایی، فیزیوتراپیست که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده بود، ما را هم مثل شما شوکه کرد.

 

دکتر شهرام صادقی، متخصص طب فیزیکی از عوارض انتخاب کفش نامناسب برای بچه ها می گوید، باور می کنید، بیش از نصف کفش های موجود در مغازه ها برای کودکان زیر ۲ سال نامناسبند؟ این گفته دکتر آذرخش کدخدایی، فیزیوتراپیست که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده بود، ما را هم مثل شما شوکه کرد! به همین دلیل تصمیم گرفتیم این بار گفت و گوی ویژه سلامت کودک را به این موضوع اختصاص بدهیم و شما بدانید برای خرید کفش مناسب برای نخستین گام های فرشته کوچولوی تان که تازه تاتی تاتی یاد گرفته، چه معیاری را باید درنظر بگیرید؟ اصلا چه کفشی مناسب است و کدام نامناسب؟ اگر می خواهید جواب این سوالات تان را بدانید با ما همراه شوید و گفت وگوی ما را با دکتر شهرام صادقی، متخصص طب فیزیکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با دقت بخوانید!

● برای شما و فرشته کوچولو

فسقلی شما هم راه رفتن یاد گرفته؟ حتما هر بار که تاتی تاتی کنان شروع می کند به راه رفتن، شما هم شروع می کنید به قربان صدقه رفتن! خب همه پدر و مادرها همین کار را می کنند دیگر! حتما کلی انتظار کشیده اید تا نی نی دلبندتان قدم برداشتن را یاد بگیرد تا هر چه زودتر از دنیای رنگ و وارنگ کفش های خوشگل بچه گانه برایش نخستین کفش ها را انتخاب کنید. این روزها آن قدر کفش های جور واجور و قشنگ با شکل ها و قیمت های مختلف در بازار هست که حتما می مانید کدام شان را برای قند عسل تان بخرید: «کفشی که زیرش چراغ دارد؟! آن یکی که موقع قدم برداشتن صدا می دهد؟! صندل های خوشگل تابستانی؟! یا کفش های ورنی براق و گل دار؟!»

انتخاب کار آسانی هم نیست! ولی اگر بدانید همین انتخاب شما چقدر روی راه رفتن صحیح فرزندتان در آینده تاثیر دارد و اگر بدانید به گفته متخصصان ایرانی بیشتر از نصف کفش هایی که در بازار ایران موجود است، برای بچه های زیر ۲ سال نامناسب است، انتخاب سخت تر هم می شود! کودک نوپا وقتی شروع به قدم برداشتن می کند، گام هایی سست و لرزان دارد.

اگر با کمک و حمایت شما همچنین انتخاب کفش مناسب پاهایش، قدم های اول را درست بردارد ، در آینده از بسیاری از مشکلات مربوط به کف پا و ساق پا و بسیاری ازعادت های نادرست راه رفتن مصون می ماند. به همین دلیل مصاحبه این شماره از صفحات سلامت کودک سیب سبز را به این موضوع مهم اختصاص داده ایم: انتخاب کفش مناسب برای کودکان نوپا. توصیه ما به شما این است که خواندن این صفحات را از دست ندهید.

و اما مطالب دیگر صفحات سلامت کودک این شماره هر کدام می توانند پاسخی باشند به پرسش های مادران جوان: «نوزادم چقدر باید در شبانه روز بخوابد؟ چطور گریه دخترم را ساکت کنم؟ اگر نوزادم تب کرد چه کنم؟ پسر من خروپف می کند. آیا باید او را درمان کنم؟ چطور داروهای کودکم را به او بخورانم و...»

اگر شما هم مادر یک فرشته کوچولو هستید حتما با خواندن این صفحات به جواب بسیاری از سؤالات تان می رسید. امیدوارم مطالب صفحات سلامت کودک برای شما و فرشته تان کاربرد داشته باشد.

● هر چه پابرهنه تر، بهتر!

تحقیقات نشان داده، هرچه بچه ها بیشتر پابرهنه بمانند، زودتر هم راه می افتند! حتی خیلی از متخصصان می گویند، برای بچه هایی که راه می روند هم باید فقط بیرون از منزل و آن هم برای محافظت از پای شان کفش پوشید. شاید برای تان جالب باشد که بدانید براساس پژوهش جدیدی که در هندوستان انجام شده است، پژوهشگران، قبیله ای را مورد بررسی قرار داده اند که در آن بچه ها تا ۱۷ یا حتی ۲۰ سالگی هم کفش نمی پوشیدند و ثابت شد مشکلات مربوط به پا مانند صافی کف پا یا انحراف انگشت شست پا در این کودکان بسیار کمتر از کودکان آمریکایی یا اروپایی است که از سنین خیلی پایین کفش می پوشند. بنابراین تحقیق، متخصصان اعلام کردند، پا در مسیر خودش، خیلی خوب و بدون دردسر رشد می کند و مشکلی برایش پیش نمی آید و بیشتر مشکلات مربوط به پا در کودکان به نوع کفش آن ها برمی گردد.

● بچه با کفش طبی زود راه می افتد؟

خیلی وقت ها، والدین از سر دلسوزی فرزند خود را که مشکلی در راه رفتن دارد، نزد افراد غیرمتخصص می برند و آن ها هم برای بچه ها پوشیدن کفش های طبی را تجویز می کنند تا به این ترتیب مشکل راه رفتن آن ها را حل کنند، درصورتی که اصلا اینطور نیست.بهتر است همین جا خیال تان را راحت کنم که مشکل راه رفتن بچه ها با کفش طبی و غیرطبی حل نمی شود و همان طور که گفتم، کفش ها فقط برای محافظت از پای ما هستند و هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید کفش طبی می تواند به بچه ها راه رفتن را یاد بدهد یا طرز راه رفتن آن ها را اصلاح کند!

● از چه زمانی باید کفش بخریم؟

خیلی از والدین پیش از این که فرزندشان راه بیفتد، برایش کفش می پوشانند تا او راحت تر و شاید زودتر راه رفتن را شروع کند. اما بهتر است بدانید که براساس توصیه آکادمی طب اطفال آمریکا، بچه ها تا زمانی که قدم های اول شان را برنداشته اند و به اصطلاح، راه نیفتاده اند، نیاز به پوشیدن کفش ندارند.

 

یعنی شما باید برای کودک نوپای تان، تا وقتی که در خانه است، فقط و فقط جورابی با کفی مناسب که روی سنگ و سرامیک سر نمی خورد، بخرید و تنها بیرون از منزل برای او کفش بپوشانید. به طور کلی، کفش ها فقط برای محافظت از پای ما هستند و هیچ کفشی نمی تواند باعث تسریع در راه رفتن بچه ها شود. به علاوه، حتی اگر شما کفش مناسبی را برای فرزندتان انتخاب نکنید، ممکن است باعث ایجاد مشکل در راه رفتن او هم بشوید.

● آیا پای کودکم صاف است؟

صافی کف پا یکی از علل شایع مراجعه بیماران به پزشک است . در دوره نوزادی و شیرخوارگی، به علت وجود چربی زیاد در پا، قوس کف پا قابل مشاهده نیست و به تدریج که این چربی کاهش می یابد، قوس کف پا نیز خودش را نشان می دهد. به عبارت ساده تر تا حدود ۲ سالگی قوسی در کف پای فرزندتان نخواهید دید ولی به تدریج و با افزایش سن، قوس کف پا پدیدار می شود.

باید توجه داشت تعیین این که کف پای کودکی صاف است یا نه حتما باید توسط پزشک صورت گیرد. هنگام معاینه، قوس پا در وضعیت ایستاده مورد بررسی قرار می گیرد. بیشتر افراد وقتی نشسته اند و روی پای آن ها وزنی وارد نمی شود، قوس پای ظاهرا عادی دارند ولی وقتی می ایستند و وزن شان روی پای آن ها وارد می شود، قوس کف پای آن ها صاف می شود.

● بهترین جنس برای کفش بچه ها

بهترین جنس کفشی که برای بچه های نوپا تا دبستانی و حتی بزرگ تر وجود دارد، جنس چرم است، چون کفش هایی با جنس چرم، انعطاف پذیر و قابل شست وشو هستند و معمولا بچه ها در آن ها احساس راحتی می کنند. البته باید هنگام خرید به تخت یا زیر کفش هم نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید تخت آن صاف نیست و بچه با پوشیدن آن سر نمی خورد.

کفش هایی با جنس پلاستیکی یا حتی پارچه ای، اگر از مارک های معروف هم باشند، به درد بچه ها نمی خورند، چون هم تمیز کردن شان سخت است و هم پای بچه ها در آن ها احساس راحتی نمی کند. کفش چرمی باید به قدری انعطاف پذیر باشد که شکل پای بچه را به خود بگیرد. کفشی که پای بچه شکل خود را به آن بگیرد، اصلا مناسب و قابل توصیه نیست.

● پاشنه بلند برای خانم کوچولو؟

کفش بچه ها تا ۴ یا ۵ سالگی باید بدون پاشنه باشد. برخی خانواده هایی که دختربچه دارند، حتما خوب می دانند که فرزند آن ها از کودکی عاشق پوشیدن کفش های پاشنه دار است. توصیه من به این خانواده ها این است تا جایی که می توانند از خریدن یا پوشیدن کفش های پاشنه دار برای بچه ها حتی تا سن دبستان هم خودداری کنند، چون بچه هایی در این سن تعادل چندانی در راه رفتن ندارند و ممکن است خیلی راحت پاشنه کفش شان بلغزد و به زمین بیفتند و کار دست خودشان و شما بدهند.

● بند کفشت را خودت ببند!

همیشه به والدین توصیه می شود تا پیش از ۴ سالگی، برای راحتی خودشان هم که شده برای فرزندشان کفش چسب دار بخرند، اما بهتر است بعد از ۴ سالگی برای فرزندتان کفش بنددار تهیه کنید و مسئولیت بستن بند کفش را هم به خودش بسپارید تا او مهارت های لازم را در سن رشد یاد بگیرد. فقط حواس تان به بستن بند کفش های او باشد تا یک وقت در این کار سهل انگاری نکند و بندهای باز، باعث زمین خوردن و آسیب دیدن او نشو د.

● کفش ساق دار بهتر است یا بدون ساق؟

برخی افراد بر این باورند پوشیدن کفش های ساق دار برای بچه ها بهتر است و چنین کفش هایی باعث جلوگیری از پیچ خوردن مچ پای آن ها می شود. مسئله پیچ خوردن یا نخوردن پای بچه ها در اثر پوشیدن کفش ساق دار یا ساده، یک ادعای جنجالی است که در نگاه اول خیلی هم منطقی به نظر می رسد اما حقیقت چیز دیگری است.

 

وقتی بچه کفش ساق دار نپوشد، خودش سعی می کند بیشتر تعادلش را حفظ کند و به این ترتیب، عضلاتش قوی تر شده و امکان بر هم خوردن تعادل او هنگام راه رفتن و پیچ خوردن پایش هم کمتر می شود. ولی اگر همیشه کفش ساق دار پای بچه باشد، او هیچ وقت حفظ تعادلش راهنگام رفتن یاد نمی گیرد. شاید بتوان گفت، همان طور که بچه تا زمین نخورد، راه رفتن یاد نمی گیرد، تا کفش ساده هم نپوشد، برقرار کردن تعادلش هنگام راه رفتن را نمی آموزد!

از طرف دیگر، پای بچه وقتی پیچ می خورد که یک نیروی اضافه به آن وارد شود و او نتواند تعادلش را حفظ کند. حالا اگر ما کفش ساق دار برای فرزندمان بپوشیم، این نیروی اضافی به زانوی او وارد می شود و ممکن است در درازمدت مشکلات بسیار بزرگ تری را برای زانوهای او پیش بیاورد. درصورتی که اگر کفش ساده پای بچه باشد، شاید او بتواند به هر ترتیب تعادلش را حفظ کند و این طوری آسیبی به مچ یا زانویش هم نرسد.

● وقت تعویض کفش

گاهی والدین در تعویض و نو کردن کفش بچه ها خیلی افراط می کنند و می گویند به دلیل رشد بچه ها باید ماهی یک بار کفش آن ها را عوض کنیم! اما بهتر است بدانید، شما باید تا ۳ سالگی، هر ۳ ماه یکبار برای فرزندتان کفش تازه بخرید و بعد از ۳ سالگی که سرعت رشد کمتر می شود، این کار را دیرتر انجام دهید.

● رشد نا متعادل

بهتر است بدانید، پا از ۳ قسمت پای پشتی (پاشنه)، وسط پا و جلوی پا (سینه و پنجه) تشکیل شده است و امکاندارد به نظر شما فرزندتان تا ۳ سالگی پنجه های پهنی داشته باشد ولی از ۳ و نیم سالگی به بعد، شکل پایش متعادل تر شود. آن وقت کفشی شما با یک مارک خاص، ۶ماه پیش برای او خریده بودید و حالا هم دوباره همان مارک را می خرید برایش مناسب نباشد و شما فکر کنید که مشکل از آن مارک خاص کفش است.

درحالی که ممکن است رشد پای فرزند شما نامتعادل باشد و شما به جای مراجعه به متخصص، مدام مارک و مدل کفش بچه را عوض کنید. در ضمن، خریدن کفش از حراجی ها برای ۶ ماه یا یکسال آینده بچه ها کار چندان درستی نیست چون پای بچه های زیر ۳ سال، رشد منطقی ندارد اما شاید این کار بعد از ۴ سالگی که پا رشد متعادل و یکنواختی پیدا می کند، مشکل چندانی را برای تان پیش نیاورد.

● کفش طبی را از کجا بخریم؟

ممکن است پزشک به هر دلیلی برای فرزند شما پوشیدن کفش های طبی را لازم دانسته باشد. پس اگر می خواهید کفش طبی بخرید، باید حتما به مراکز ارتوپدی فنی یا هلال احمر برای خرید این کفش ها مراجعه کنید.

● فرق کفه و تخت کفش چیست؟

متاسفانه خیلی ها کفه و تخت کفش را با هم اشتباه می گیرند و بنابراین نمی توانند به توصیه های خرید کفش برای خود و فرزندشان درست عمل کنند. بهتر است بدانید، کفه کفش، همانجایی از کفش است که در داخل آن قرار دارد و پای ما در مجاورت آن قرار می گیرد. کفی کفش بچه ها و حتی بزرگ ترها باید کاملا نرم و راحت باشد و نیازی به قوس دار بودن کفی کفش بچه ها نیست.

ضمن این که لزومی هم ندارد که کفی کفش به صورت کامپیوتری طراحی شده باشد. از طرف دیگر، تخت کفش که با زمین و آسفالت خیابان در تماس است، باید برخلاف کفه آن، کاملا سفت و محکم باشد و از پای بچه ها در برابر سنگریزه ها، میخ، فرورفتگی یا برآمدگی های خیابان محافظت کند و طوری طراحی شده باشد که در برف، باران و سطوح لغزنده لیز نخورد.

● برای کوچولوها صندل بخریم؟

با آمدن روزهای گرم، همان طور که بزرگ ترها به پوشیدن صندل و کفش های باز رو می آورند، دوست دارند برای بچه ها هم از این نوع کفش ها تهیه کنند، اما نگرانی خیلی از والدین آن است که نکند صندل برای بچه ها مضر باشد! تا کنون تحقیق یا پژوهش علمی و خاصی درباره مضر بودن کفش های صندل و باز برای بچه ها صورت نگرفته است و به نظر نمی رسد پوشیدن چنین کفش هایی برای بچه ها ضرر داشته باشد.

اما والدینی که کفش صندل پای کودک شان می کنند باید حواس شان به ۲ نکته مهم باشد؛ اول این که ممکن است کفش صندل بدون جوراب باعث ایجاد خراشیدگی پای فرزندشان در اثر برخورد با زمین و سنگریزه ها شود و دوم این که امکان لیز خوردن پای بچه ها درحالی که صندل را با جوراب می پوشند، بیشتر از وقتی است که کفش های پوشیده را با جوراب به پا می کنند.

● بخر! جا باز می کند!

حتما برای تان پیش آمده که وقتی می خواهید برای فرزندتان کفش بخرید، او می گوید، کفش برایش کمی تنگ است اما فروشنده ادعا می کند این کفش بعد از مدتی جا باز خواهد کرد. در چنین مواردی شما باید به حرف فرزندتان اعتماد کنید چون قانونی برای باز شدن کفش وجود ندارد و کفش باید از همان روز اول در پای فرزند شما راحت باشد.

● برای بچه بی زبان چطور کفش بخریم؟

مشکل خریدن کفش برای بچه هایی که نمی توانند حرف بزنند و بگویند که پای شان در کفش احساس راحتی می کند یا نه، برای خیلی ها مشکل بزرگی است اما دانستن یک نکته ظریف و البته ساده می تواند در این زمینه به شما کمک بسیار بزرگی بکند. شما می توانید پاشنه پای فرزند خود را کاملا به عقب کفش بچسبانید و انگشت خود را روی قسمت جلویی کفش فشار دهید، اگر جلوی کفش به اندازه پهنای یک انگشت شما جا داشت، یعنی این که شما کفش مناسبی را برای فرزندتان انتخاب کرده اید. این آزمایش برای بچه های کمی بزرگ تر، مثلا ۷ ۸ ساله هم جواب می دهد.

● چه چیزی باعث کج شدن می شود؟

تا کنون تحقیقی در مورد این که آیا بد گذاشتن پاها در دفرمیتی زانو ی بچه ها تاثیری دارد یا نه، هنوز انجام نشده است اما تحقیق برعکسی در این زمینه انجام شده و محققان به این نتیجه رسیده اند که پوشیدن کفش های طبی در درمان بچه هایی که زانوی پرانتزی یا ضربدری دارند، تاثیر چندانی ندارد و وارد کردن نیروی خلاف جهت به زانوی پرانتزی و ضربدری کمکی به رفع مشکل بچه ها نمی کند.

● هرچه بچه ها بیشتر پابرهنه بمانند، زودتر هم راه می افتند!

وقتی پای بچه ها را اسکن می کنند

به تازگی دستگاه هایی به کشور وارد شده اند که می توانند پای بچه ها را از همه نظر به صورت کامپیوتری اسکن کنند و بگویند دقیقا چه سایز کفشی برای بچه ها مناسب است. متاسفانه باید بگویم این کار کاملا بی فایده است و تنها باعث اضافه شدن یک هزینه بیخود برای خانواده ها می شود. به دلیل این که اولا بیشتر کسانی که این کار را می کنند، اصلا سررشته ای از آن ندارند و حتی تکنسین هم نیستند و دوما این که تا ۲ یا ۳ ماه پیش، اصلا دستگاهی برای ساخت کفش مناسب برای پاهای اسکن شده بچه ها وجود نداشت و افرادی که پای بچه ها را اسکن می کردند، به صورت دستی کار ساخت کفش را انجام می دادند و این کار ارزش اسکن را عملا از بین می برد.

از طرف دیگر هم فقط ۲ تا ۳ ماه است که دستگاه مخصوص ساخت کفش آن هم به صورت بسیار محدود وارد کشور شده است و در هیچ یک از منابع علمی به تولید کفش هایی با دقت میلی متری اصلا اشاره ای نشده است. حتی متخصصان می گویند کوتاه و بلندی نیم سانتی متری پاها هم نمی تواند مشکل خاصی را ایجاد کند و اصلا نیاز به درمان ندارد، چه برسد به این که ما بخواهیم اختلاف یک میلی متری پاهای بچه ها را درنظر بگیریم و برای آن کفش مخصوص تهیه و پای آن ها کنیم!

● عاقبت صافی کف پا چیست؟

در حقیقت باید بگوییم اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد ولی تحقیقات موجود نشان می دهد برخلاف تصور عموم، صافی کف پا یک بیماری خطرناک و عارضه دار تلقی نمی شود. به عنوان مثال در کانادا، مطالعه ای که روی ۳هزار و ۶۰۰ سرباز انجام گرفت، نشان داد صافی پا مشکل خاصی ایجاد نکرده است. عقیده رایج دیگری که بین مردم وجود دارد، این است که تصور می شود صافی کف پا سبب انحراف انگشت شست می شود البته بد نیست بدانید تحقیقی که در انگلیس انجام گرفت، این فرضیه را رد کرد.

● درمان صافی کف پا چیست؟

درمان های مختلفی برای صافی کف پا وجود دارند ولی جالب است بدانید اکثر آن ها علمی نیستند و بر پایه تجربیات یا نظرات شخصی قرار دارند و تحقیقات علمی معتبری برای اثبات اثربخشی آن ها وجود ندارد.

در دانشگاه تگزاس یک تحقیق جالب انجام شد، به این صورت که کودکان دچار صافی کف پا به ۳ گروه تقسیم شدند. به یک گروه، کفش طبی به گروه دیگر کفی ساده و به گروه دیگر کفی تخصصی تجویز شد و این افراد به مدت ۳ سال تحت نظر متخصص قرار گرفتند. نتیجه بسیار جالب بود، هر ۳ گروه شبیه هم بودند! بنابراین محققان نتیجه گرفتند استفاده از کفش یا کفی، نقشی در درمان کف پای صاف ندارد.

بهترین درمانی که می توان برای صافی کف پای انعطاف پذیر بدون درد پیشنهاد کرد عبارت است از توجیه والدین. همانطور که ذکر شد در برخی موارد کف پای صاف، به تدریج قوس طبیعی خود را پیدا می کند و در سایر موارد نیز (یعنی اگر قوس پدیدار نشود و کف پا صاف باقی بماند) عمدتا مشکل خاصی برای بچه ایجاد نمی کند. گاهی کوتاهی تاندون آشیل نیز وجود دارد که باید کشش عضله مربوطه را به والدین آموزش داد. گفتیم که در اکثر موارد، پاهای صاف انعطاف پذیر بدون درد هستند؛ ولی در برخی موارد، فرد دچار درد پا، زانو یا کمر می شود؛ در این موارد، پس از بررسی های لازم می توان استفاده از کفش یا کفی طبی را توصیه کرد.

 

 

  

Leave a Comment