سلامت پا

Posted by admin 2015/06/13 0 Comment(s)

سلامت پا

مي دانيد كه پا يكي از ارگان ها و عضو حساسي است كه تمام فشار و سنگيني وزن بدن روي آن قرار مي گيرد. لايه هاي كف پا  به دلیل اینکه نقاط تماس بدن با سطح زمین می باشند از نظر ضخامت تقريباً سه برابر لايه هاي بقيه قسمت هاي پوست بدن می باشند.

 

براي مراقبت از پوست و پوست كف پا مي دانيم كه هميشه در همه مراحل و همه جا مي گويند كه پيشگيري بهتر از درمان است . ما بايد هميشه كارهايي بكنيم كه دچار عارضه اي در پا نشويم و مشكلي براي كف پا و انگشتان پا پيدا نشود چون بهبود آن خيلي مشكل است . يكي از راه هاي نگهداري از پوست كف پا براي سالم ماندن و تميز ماندن ، پوشيدن يك كفش راحت و استاندارد که تنگ و بزرگ هم نباشد . چون وقتي كه کفش بزرگ باشد فشار بدن بايد از طريق كفش انجام شود و اگر تنگ باشد راه رفتن دچار مشكل مي شود ، دچار تورم و درد و قرمزی مي شود و و چيزهاي ديگر . اخيراً كفش هاي غير استانداردي آمده كه حالا به دليل قيمت ارزان اين ها درواقع آسيب هاي زيادي به پا مي رسانند . خود كفش هاي غير استاندارد باعث عرق پا مي شود و عرق پا بوي بدي پيدا مي كند . ممكن است آن كفي كه در آن كفش كار رفته غير استاندارد باشد و در نتيجه باعث حساسيت به کف و در درازمدت سرطان هاي مختلفي در پوست ايجاد بشود .


يكي از چيزهايي كه از پوشيدن كفش هاي تنگ پيدا مي شود روي برجستگي هاي انگشتان ، كف پا مثل سينه پا ممكن است كه ميخچه پيدا شود . ميخچه يك عارضه اي است كه خيلي دردناك و فوق العاده باعث آزار بيمار مي شود هنگام راه رفتن مشكل دارد و اين باعث مي شود كه كفش بزرگتر مي خرد كه باز این هم عارضه ديگري مي شود و همين طور دچار مشكلاتي كه ممكن است سالها با او دست به گريبان باشد . ميخچه يكي از چيزهاي بدي است كه هيچ موقع به درمان جواب نمي دهد يعني جراحي مي كنند و مجدداً عود مي كند بنابراين به همين دليل است كه ما مي گوييم پيشگيري بهتر از درمان است يعني كاري بكنيم كه ميخچه پيدا نشود .


نكته دومي كه براي پا پيدا مي شود به دليل باز هم كفش تنگ زگيل هايي هستند كه در كف پا پيدا مي شوند . زگيل يك ويروس و عامل انتقال پيدا كننده است يعني از شخصي به شخص ديگر از طریق وان ، حمام و اين كسي كه دچار ويروس زگيل بشود ديگر تقريباً آلوده است و به دست خودش و خواهر و برادرش و دوستان و به پاي ايشان و به همه اينها مي تواند منتقل بشود .


نكته ديگر كه براي بهداشت پا است ، انگشتان پا است . شستشوي روزانه از كف پا و بين انگشتان پا لازم است چرا چون عرق پا برداشته مي شود و تميز مي شود و بين انگشتان پا مستعد براي عفونت هاي قارچ و برفك هست كه اگر پيدا شد چون بين انگشتان محيط بسته اي است و به راحتي قارچ رشد مي كند بنابراين اگر شما كاري بكنيد كه كفشتان درست باشد و عرق نكنيد و روزي يكبار پا و بين انگشتان پا را بشوييد ديگر هيچ كدام از اين چيزها پيدا نمي شود . بين انگشتان پا بهتر است كه روزي يك دفعه و يا روز درميان يك دفعه با صابون هايي كه گوگرد دارند شسته شود . وقتي كه قارچ پيدا مي كنند معمولاً خارش زيادي دارند كه براي بيمار آزار دهنده است . ما بايد توصيه كنيم كه وقتي قارچ پيدا شد كفش هايش را بايد مرتباً بشويد و كفش ها را در آفتاب بگذارد و اين يك عاملي است كه كفش خراب مي شود .


نكته بعدي ناخن ها هستند . خود بهداشت ناخن يك عامل خيلي مهم براي پيشگيري از عفونت ها هست . ناخن ها بايد تميز باشند و خيلي بلند نباشند و ما يك فرم از ناخن داريم كه خيلي از افراد ناخن هايشان به آن شكل است ، كناره هاي ناخنشان در پوست كناره ناخن فرو مي رود . اين را اگر رعايت نكنند عفونت هاي مكرري در كناره ناخنشان پيدا مي كنند ، حتي تب مي كنند و دردناك است و قرمز مي شود و باعث بي حركتي بيمار مي شود يعني بيمار از كار مي افتد بدليل اينكه انگشتانش درد مي كند . چون خيلي ها این فرم ناخن را دارند توصيه مي كنيم كه بگذارند ناخن هايشان بلند شود و بعد كه بلند شد تقريباً به طور افقي تمام ناخن را بگيرند يعني طول ناخن از حد انگشت بالاتر باشد و بعد ناخن را بطور افقي بگيرند . هميشه كرم هايي هست كه مرطوب كننده مخصوص دور ناخن و تغذيه كننده دور ناخن است چون مي دانيد كه ناخن مثل مو و پوست يك تركيبي دارد كه كراتين است . اين كراتين در ناخن سخت است و در پوست نرم است . بنابراين اين كراتيني كه سخت است بايد آسيبي به آن وارد نشود و اگر وارد شد خوب نمي شود .


نكته بعدي كه براي ناخن هست اين است كه بعد از اينكه تميز نگه داشتيم و بعد از اينكه يعني درواقع ناخن به اندازه طبیعی بود و بلند نبود شما كاري بايد بكنيد كه دچار قارچ ناخن نشويد . قارچ ناخن در همه افراد نيست ولي اگر بهداشت پا خوب نباشد و اگر مرتب عرق می كنند و عرق كف پا و دور ناخنشان بوي بدي بدهد اين افراد مستعد قارچ ناخن هستند . ما معمولاً در كشور خودمان تقريباً افراد ديابتي زياد داريم . اين ها مستعدند براي قارچ ناخن و قارچ انگشتان . پس باز هم گفته مي شود كه تميز نگه داشته شوند و شستشوي روزانه داشته باشند و از كرم هاي مرطوب دور ناخن استفاده كنند تا قارچ ناخن پيدا نكنند. اگر قارچ ناخن پيدا كنند يك دوره طولاني و بدي دارد و چندين ماه بايد درمان كنند تا شايد اثرات بهبود را تدريجاً ببينند . من خدمتتان عرض كردم كه بهداشت پا و ناخن و پوست همه اين ها لازم است و بايد انجام دهيد .


گاهي اوقات به دلايلي شخص ممكن است كمبود روي داشته باشد . روي يك عاملي است كه در ساختار پوست و ناخن و مو دخالت دارد . حالا به دليل بدی تغذيه باشد و سوء جذب باشد ممكن است كه شخص دچار كمبود روي شود و اين كمبود روي باعث مي شود كه پوست خشك شود و ناخن ها خشك مي شوند و مستعد عفونت هاي ناخن و قارچي و ميكروبي دور ناخن شوند و غير از اين ها ممكن است كه علائم عفونت حتي در روي انگشتان دستش پيدا بشود و در اطراف لبش پيدا شود و خشكي پوست به همه جايش سرايت كند . پس ببينيد ما بطور روزانه مي توانيم بگوييم كه اكثر افراد مي توانند در ماه بين 10 تا 15 روز ، روزي يك عدد كپسول روي مصرف كنند چون كپسول روي باعث پيشگیري از خشكي پوست و عفونت و درواقع رطوبت رساني پوست بشود .


مكمل ديگري كه ما توصيه مي كنيم تركيبات ويتامين C است . اكثر افراد قرص هاي ويتامين C هم بصورت جوشان هست و هم به صورت دیگری. اگر روزي يك يا دو تا هر فردي مصرف كند هر ماه حداقل 10 تا 15 روز هم آنتي اكسيدان به عنوان تركيبات در ضد آفتاب ها هست و هم باز در پيشگيري از عفونت هاي ناخن ، كف پا و حتي دست ها و پيشگيري از خشكي ها مي شود . الان اخيراً در اكثر كرم ها مقدار زيادي ويتامين C قرار دادند به دليل اينكه رطوبت رساني زيادي در پوست بشود . روي به مقدار زيادي ممكن است در ماهي باشد و در سبزيجات و اسفناج باشد و مصرف روزانه آنها مي تواند كمك كننده باشد .

Leave a Comment